prvni

Zvonička na Horečkách je mou první realizací, na jejímž návrhu jsem se spoluautorsky podílel. Rovněž je to má nejmenší, nejrychleji postavená a následně nejvíce publikovaná stavba. Mám ji hodně rád.

 

Drobnou dřevěnou zvoničku jsme navrhovali pro občanské sdružení Naše Beskydy, které nás prostřednictvím trojanovického starosty Jiřího Novotného oslovilo s myšlenkou obohatit výletní lokalitu Horečky na pomezí Trojanovic a Frenštátu pod Radhoštěm o novou dominantu, která by navazovala na tradiční valašské zvoničky a obohatila by místo s úžasným výhledem na Velký Javorník. Zvonička zároveň symbolizuje jednotu místních obyvatel v jejich snaze prosadit uzavření nedalekých černouhelných dolů, jejichž zprovoznění hrozí od dob normalizace až do dnešních dnů.

Zvoničku na Horečkách jsme navrhovali s Kamilem Mrvou a ve spolupráci se statikem Markem Lukášem na přelomu léta a podzimu 2009. Desítky místních dobrovolníků ji realizovaly během dubna následujícího roku; umíráček místním uhlobaronům se na ní poprvé rozezněl 5. května 2010. Více informací najdete na webu studia Kamil Mrva Architects. Autorem fotografií je Studio Toast.

martinrosa@martinrosa.cz, +420 737 196 075